Pages

Monday, January 28, 2013

Рамки за слика во decoupage техника

Многу време помина, драги мои пријатели откако последен пат нешто поделив со Вас. Тоа беше Венеција. Од тогаш се случија многу убави нешта, имаше други патувања, интересни средби, интересни книги и БЕБЕ! Да, малечко бебе, кое треба да се роди во текот на месец Фебруари. Со нетрпение го очекувам.
А, потребата за било каква креативност работи и не ми остава мир. И, еве после толку време од мојата прва декупаж кутија, направена на оној курс во Белград
Мојата прва кутија во дркупаж


вчера напладне се изработени овие две.
Првата е работена во Shabby техника, за што ќе пишувам повеќе во некој нареден пост, а се надевам и ќе излезе некој туторијал.
Вторава е работена во обичен декупаж, со тоа што ефектот на испуканост е постигнат со маслена боја. На еден сајт видов како овој ефект се постигнува со Нитро боја, која е на база на масло и ми текна да се обидам со обична маслена боја, која мојата ќерка ги користи за сликање ( Ве молам ова да не се свати буквално, таа се уште нема 4 години) и со оглед на тоа дека беше недела, решив да експериментирам и еве што добив.
 Знам дека не е најсовршено, но мислам дека со Нитро боја ќе излезе подобро, а тоа ќе го знаеме набргу. За овој ефект постојат посебни Crackle лакови, но во нашиот град нема такви. Мислам дека во една продавница за хоби материјали во Скопје можат да се најдат.
Значи основен материјал, освен рамката, е:
Акрилна боја ( мојата е обична бела за бетон)
Акрилен тонер ( во случајов кафеав и окер, за постигнување на крем нијанса за рамката во Shabby техника)
Восочна свеќа
Дрвофикс транспарентен лепак
Мотиви од салфетка
Нитро лак
Маслена боја
Во наредните постови ќе поставам линкова за оваа техника, а ќе се обидам да направам уште некоја блогерска репортажа од некое патување.
Се најдобро, драги мои!

1 comments:

Anonymous said...

http://www.facebook.com/MdfCarolijeZaDekupaz
Pogledajte moja stranica. Uskoro ce biti dostupno i vo Makedonija. Pozdrav!

Post a Comment